Kamery nasobne – nowoczesne rozwiązanie dla służb mundurowych

10-01-2018

Kamery nasobne – nowoczesne rozwiązanie dla służb mundurowych

W ostatnich latach rozwój technologii informatycznych coraz bardziej oddziałuje na pracę
w praktycznie wszystkich branżach i dziedzinach. Poza stosowaną już powszechnie informatyzacją
w Policji czy Straży pożarnej, nowe technologie mogą przyczyniać się do pełnienia służby w sposób łatwiejszy, bezpieczniejszy i obarczony niższymi kosztami. Jednym z takich rozwiązań jest coraz bardziej powszechne stosowanie przez funkcjonariuszy kamer nasobnych (BWC). W dzisiejszych czasach zmienia się specyfika pracy, a policja musi się do nich dostosować. Wprowadzone w Wielkiej Brytanii oraz USA programy potwierdzają skuteczność i korzyści wynikające ze stosowania kamer osobistych w codziennej pracy.

 Elnex NVS5

 

Na czym polega praca kamery nasobnej?

Kamera nasobna, to niewielkie urządzenie noszone w czasie służby na mundurze. Pozwala na rejestrowanie interwencji lub innych służbowych obowiązków na bieżąco, co przekłada się na szereg korzyści. Urządzenia charakteryzują się zwartą, wytrzymałą obudową odporną na upadki. Spełniają także normy IP65-68, dzięki czemu lepsze z nich mogą sprostać każdym warunkom, jakie mogą towarzyszyć pełnieniu służby. Kamery nasobne mogą filmować, wykonywać zdjęcia oraz nagrywać dźwięk przy użyciu tylko jednego przycisku. Jakość nagrywanego materiału jest bardzo dobra; zależnie od ustawień może być to filmowanie w rozdzielczości 480p, 720p lub 1080p, przy minimum 30 klatkach na sekundę, a przy niższej rozdzielczości nawet 60fps. Pamięć urządzenia (16-128GB) pozwala na nagranie do kilkudziesięciu godzin pracy. Bateria powinna być pojemna, najlepiej przynajmniej 2800 mAh li-on, by umożliwić ciągłą pracę urządzenia przez ponad 8 godzin oraz 300 w trybie czuwania. Nagrane dane można oznaczyć znakiem wodnym oraz sygnaturą, przez co później łatwo jest sprawdzić gdzie i kiedy miały miejsce rejestrowane wydarzenia. Ponadto dobre kamery nasobne mają funkcję buforu nagrywania (pre-recording; post-recording), co oznacza, że nawet jeśli użytkownik nie zdąży włączyć urządzenia od razu, to kamera będzie dysponować zapisem sprzed interwencji - funkcja ta zapisuje dodatkowy materiał przed i po zakończeniu nagrania. Same nagrania najłatwiej przesyła się na komputer przy użyciu automatycznej stacji dokującej.

Znajdująca się w naszej ofercie kamera NVS5 spełnia powyższe wymogi z nawiązką oraz posiada stację dokującą w standardowym wyposażeniu. Dodatkowo urządzenia oferowane przez Elnex mają przycisk PTT, więc możliwa jest praca z radiotelefonem, wystarczy tylko podłączyć przewód. W przypadku instytucji lub firm wykorzystujących wiele kamer jednocześnie, można zdecydować się na stacje z nawet 20 stanowiskami.

 Elnex NVS5 Stacja dokująca


Korzyści z pracy z kamerą osobistą

Stosowanie urządzeń rejestrujących (BWV) nie opiera się na ciągłej obserwacji funkcjonariusza. Przede wszystkim daje bardzo wyraźne efekty psychologiczne. Osoby będące celem interwencji są od jej rozpoczęcia świadome, że policjant na bieżąco gromadzi materiał dowodowy. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie agresji i lepsze reagowanie na polecenia. W przypadku nagrań
z interwencji w czasie przestępstwa, zgromadzony materiał można użyć jako silny dowód w sądzie. Takie rozwiązanie pozwala także na bardzo łatwe wyjaśnienie spraw dotyczących skarg na niewłaściwe zachowania policjantów. Badania przeprowadzone w 2016 na Uniwersytecie Cambridge na grupie 2000 funkcjonariuszy z Wielkiej Brytanii i USA wykazały, że stosowanie kamer nasobnych podczas służby poskutkowało spadkiem ilości skarg aż o 93%. W sądzie, zgromadzone przez policjanta dowody są bezcenne, ponieważ często zawierają wyraźny wizerunek oskarżonego i przyczyniają się do poprawnej identyfikacji.
Wymienione powyżej skutki używania kamer przekładają się na większe bezpieczeństwo w codziennej pracy funkcjonariuszy oraz, ze względu na bardzo wyraźny spadek skarg, pozwalają obniżyć koszty,
a zaoszczędzone w ten sposób czas i fundusze można przeznaczyć na inne ważne zadania.

Firma Elnex ma w ofercie urządzenia, które gromadzoną dane w pełni bezpiecznie. Dzięki zabezpieczeniom, nie jest możliwe manipulowanie nagraniami przez nieautoryzowane osoby. Brak bezpośredniego połączenia internetowego sprawia, że niemożliwe jest też włamanie się do urządzenia na odległość. Nie ma więc potrzeby ponoszenia kosztów utrzymania serwerów oraz zużytych danych mobilnych. Po zakończeniu służby, policjant po prostu odkłada urządzenie na bazę, a dane przesyłają się automatycznie na bezpieczne stanowisko na komendzie.

 Elnex NVS5 schemat danych 

 

Kamery nasobne – doskonałe rozwiązanie w nowoczesnych służbach mundurowych

Przyszłość Policji i innych służb mundurowych wiąże się z użyciem nowych technologii, takich jak osobiste kamery nasobne. Bezpieczeństwo, wyższa skuteczność oraz oszczędność funduszy i czasu to korzyści, które bezpośrednio usprawniają pełnienie służby. Już od początku 2018 roku rozpoczynają się ogólnopolskie wdrożenia technologii kamer nasobnych w polskiej Policji. Firma Elnex, autoryzowany dystrybutor urządzeń marki Novestom, jest gotowa na sprostanie tym wyzwaniom.


Służymy pomocą w wyborze i wdrożeniu systemów kamer nasobnych.

Dobieramy kamery zgodne ze stosowanymi radiotelefonami.

Zapraszamy do kontaktu w celach zapytań ofertowych oraz prezentacji możliwości naszych produktów.

Kliknij, aby zobaczyć naszą aktualną ofertę kamer nasobnych