Kamery nasobne – case study po testach w Straży Miejskiej

03-07-2018

Staż Miejska w Radomiu testowała kamery nasobne z oferty Elnex

 

 

W wyniku porozumienia między firmą Elnex  a Strażą Miejską w Radomiu, przekazane zostały kamery nasobne, które w ramach testów były używane przez strażników podczas pełnienia służby.


Kamera nasobna, to niewielkie urządzenie noszone w czasie służby na mundurze. Pozwala na rejestrowanie interwencji lub innych służbowych obowiązków na bieżąco, co przekłada się na szereg korzyści. Urządzenia tego typu są powszechnie stosowane na całym świecie, wprowadzone w USA oraz Wielkiej Brytanii programy, potwierdzają pozytywne efekty używania kamer w czasie interwencji.

Badania przeprowadzone w 2016 roku na Uniwersytecie Cambridge na grupie 2000 funkcjonariuszy z Wielkiej Brytanii i USA wykazały, że stosowanie kamer nasobnych poskutkowało spadkiem ilości skarg aż o 93% oraz zmniejszyło częstotliwość agresywnych zachowań osób będących celem interwencji (Tetra Today, 36/2017 s.16-19).

Zgromadzone w czasie służby dowody są bezcenne w sądzie, ponieważ często zawierają wyraźny wizerunek oskarżonego i przyczyniają się do poprawnej identyfikacji.

Od uruchomienia dużego programu kamer nasobnych w stołecznej komendzie Policji, odnotowaliśmy wzrost zainteresowania takimi urządzeniami.

Część klientów zainteresowanych kamerami wyrażała jednak obawy o podstawy prawne rejestrowania przebiegu służby.

Wychodząc naprzeciw tej sytuacji, firma Elnex wystąpiła do Rzecznika Praw Obywatelskich, który w odpowiedzi II.519.294.2018 potwierdził, że nie ma przeszkód, by stosować kamery osobiste w czasie interwencji.

Dwutygodniowe testy w radomskiej Straży Miejskiej potwierdziły tendencje opisane
w badaniach. Wyniki przeprowadzonych testów urządzeń były bardzo pozytywne. Zastępca komendanta przyznaje, że w czasie testów interwencje przebiegały zdecydowanie spokojniej, zwłaszcza podczas czynności związanych z ruchem drogowym.

”To jest bardzo fajna i przydatna rzecz, (…) która, można powiedzieć, jest niezniszczalna. W bardzo dobrej jakości nagrywa to, co nasi funkcjonariusze robią na ulicy (…). Nagrania zostają wyłącznie u nas, będziemy je analizować pod kątem tego co należy poprawić, czy w zachowaniu funkcjonariuszy, czy też w działaniu naszej formacji, żeby z użycia kamer były same plusy.

„Kamerka bardzo fajnie działa w nocy, ma dodatkowe podświetlenie i tryb noktowizora, niestraszny jej deszcz, upadki. Tak naprawdę to po prostu fajny sprzęt i zastanawiamy się jak byłoby, gdybyśmy korzystali z niego na co dzień.”

„(Stosowanie kamer) rozładowuje na pewno agresję w niektórych przypadkach, gdzie funkcjonariusze mają bezpośredni kontakt z osobą, która jest wrogo nastawiona. Po poinformowaniu, że interwencja jest nagrywana, łatwiej jest dojść do porozumienia, ta agresja gdzieś odchodzi na bok i często nie kończy się to mandatem.”

Funkcjonariusz Straży Miejskiej w Radomiu.

 

Rezultaty testów oceniamy bardzo pozytywnie, zastosowanie kamer przyczyniło się do spadku poziomu agresji i łatwiejszego przebiegu interwencji. Parametry i kultura pracy naszych urządzeń spełniła oczekiwania funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Radomiu. Pozytywny odbiór oraz wyraźne korzyści z wynikające z posiadania nowego narzędzia pracy, oznaczają zielone światło dla dalszych rozmów i ewentualnego zakupu urządzeń w przyszłości.